ZdrowiePłyn Lugola - Właściwości i zastosowanie jodku potasu

Płyn Lugola – Właściwości i zastosowanie jodku potasu

Płyn Lugola do picia – jodek potasu co to jest?

Płyn lugola to roztwór wodny, który można zakupić w aptece, ale także na Allegro. Ten klasyczny produkt jest nieoczyszczony, co oznacza, że może być stosowany jedynie zewnętrznie. Dawkowanie doustne płyny Lugola w szczególnych przypadkach, w których zaleca się stosowanie leku doustnie, jest przepisywany przez lekarza, ponieważ na podstawie recepty, jest wykonywany w aptece. Rozpuszczalność jodku potasu jest bardzo wysoka, dlatego bez większego problemu rozpuszcza się w wodzie. 

Płyn Lugola a Czarnobyl

Płyn Lugola stał się popularny po 1986 roku, ponieważ właśnie wtedy miała miejsce jedna z najpoważniejszych katastrof, a mianowicie wybuch elektrowni atomowej w Czarnobylu. Nad naszym krajem obserwowano niekorzystne powietrze, stąd też zalecano picie płynu, który miał zapobiec wchłanianiu radioaktywnego izotopu jodu przez tarczycę. Jednym ze składników Płynu Lugola jest właśnie jodek potasu. Do czego służy płyn Lugola? Niewątpliwie jego największą zaletą jest to, że wykazuje działanie bakteriobójcze. Doskonale sprawdza się do odkażania skóry,można stosować go także w przypadku otarć i ran otwartych.

Gdzie kupić płyn Lugola? 

Płyn Lugola obecnie uznawany jest za jeden z najpopularniejszych produktów aptecznych. Płyn lugola można kupić w różnych miejscach, w tym także internecie, warto pamiętać o tym, że każdy będzie zawierał w swoim składzie jodek potasu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ekonomiczna analiza. Działanie jodku potasu ma swoje pozytywne odzwierciedlenie w działaniu przy odpowiednich proporcjach substancji czynnych oraz stężeniu procentowym roztworu, na tej podstawie powstał właśnie ranking płynu lugola. Inhalacje z płynu Lugola, uznawane są za jedne z najskuteczniejszych, szczególnie przy zapaleniu zatok, ale także i w problemach z gardłem, jeżeli poszukujesz skutecznego płynu lugola sprawdź propozycje z tabeli rankingowej.

Najlepszy płyn lugola Ranking 2024

Co daje picie płynu Lugola?

Zainteresowanie płynem ponownie jest większe, dlatego wiele osób szuka informacji o dawkowaniu płynu lugola. W okresie początkowym zaleca się maksymalnie 5 kropel do 3 razy dziennie, natomiast wraz z biegiem czasu zwiększa się dawkę nawet do 15 kropli na dzień. Roztwór Lugola można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy zakupić 5 g Jodu krystalicznego, a następnie wlać go do odpowiedniego pojemnika z pokrywką, dodać wodę destylowaną, a następnie dosypać 10 g jodku potasu. Kolejnym i ostatnim krokiem jest mieszanie wszystkiego, aż do całkowitego rozpuszczenia.

Płyn Lugola wykorzystywany jest jako produkt do stosowania zewnętrznego. Doskonale sprawdza się w przeróżnego rodzaju problemach skórnych takich jak między innymi uszkodzenie naskórka, zaczerwienienie czy podrażnienie. Oczywiście należy pamiętać o tym, że ten dostępny bez recepty może być “skażony”, co oznacza, że nie można pod żadnym pozorem go spożywać doustnie. Natomiast w szczególnych przypadkach, przepisywany jest Płyn Lugola, który sporządza się na terenie apteki, pod tą postacią można spokojnie spożywać, wedle zaleceń specjalisty.

Płyn Lugola do picia - na co się stosuje? Jakie ma płyn lugola skutki uboczne?
Płyn Lugola do picia – na co się stosuje? Jakie ma płyn lugola skutki uboczne?

Płyn Lugola – zastosowanie jodku potasu

Jodek potasu często jest składnikiem, który można znaleźć nie tylko w znanym płynie Lugola, ale także w postaci maści. Ta druga z powodzeniem jest stosowana w przypadku naciągnięcia mięśni, ale równie dobrze sprawdza się w leczeniu tępych urazów, a nawet obrzęków limfatycznych. Działa skutecznie u osób, które cierpią z powodu stanów zapalnych, stosuje się także w terapii jodowej. Jodek potasu wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, dlatego często stosuje się go z uwagi na te właściwości lecznicze. Płyn Lugola na torbiele w piersiach doskonale się sprawdza, ponieważ działa osuszająco, co prowadzi do ich znacznego zmniejszenia. Oczywiście cała kuracja musi odbywać się pod nadzorem lekarza i za jego zgodą. 

Płyn lugola na migdałki w ostatnim czasie cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem, gdyż wystarczy rozpuścić około 10 kropli w niewielkiej ilości wody (200 ml). Natomiast osoby, które mają nalot na migdałkach i chcą się go pozbyć, powinny rozpuścić około 10 kropli, w niewielkiej ilości gliceryny (50 ml). Płyn Lugola na grzybicę sprawdza się, jeśli użyjemy go na jałowym gaziku. Oczywiście należy zwrócić uwagę, że płyn ten wspaniale łagodzi zmiany takie jak uszkodzenie naskórka, w tym również zaczerwienie spowodowane podrażnieniami. Płyn Lugola sprawdza się w przeróżnych problemach skórnych, a ten sporządzony w aptece może być używany nawet doustnie. Koniecznie należy rozróżnić produkt, który może być “skażony” od sterylnego, gdyż na tej podstawie uda się zweryfikować, w jakim celu można będzie go bezpiecznie stosować.

Płyn Lugola – właściwości jodku potasu

Płyn lugola, ale także jodek potasu są niezwykle popularnymi produktami aptecznymi, ze względu na działanie antyseptyczne, co oznacza, że niszczy drobnoustroje, bakterie i grzyby. Ogromna ilość właściwości prozdrowotnych sprawia, że warto w domowej apteczce zadbać o ich obecność, gdyż z powodzeniem sprawdzą się w wielu sytuacjach. Na co jest płyn Lugola? Jodek potasu ma przede wszystkim silne działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. U osób, które borykają się z problemami obrzęków, może okazać się skutecznym rozwiązaniem problemu. Ponadto ma bardzo silne działanie wykrztuśne, dlatego świetnie sprawdza się w przeziębieniach. 

Cena płynu Lugola zawierającego jodek potasu

Płyn lugola 5%

Płyn Lugola jest obecnie jednym z popularniejszych produktów, o właściwościach leczniczych. Wiele osób zastanawia się nad jego zakupem w celu uzupełnienia wyposażenia domowej apteczki. Roztwór wodny jodu może być sprzedawany w różnym stężeniu, dlatego cena jest zróżnicowana. Przede wszystkim duże znaczenie ma stężenie, jak i również pojemność opakowania, które zamierzamy zakupić. Oznacza to, że można go dostać zarówno za kilkanaście, jak i za kilkadziesiąt złotych za buteleczkę. 

Zanim zdecydujemy się na złożenie zamówienia, warto sprawdzić skład produktu, ponieważ jeśli zawiera więcej składników, niż powinien, koniecznie należy poszukać innej aukcji. Wiadomo, że każdy chciałby zaoszczędzić pieniądze, jednak nie zawsze oznacza to, że mamy możliwość zakupu produktu odpowiedniej jakości. Na etapie weryfikowania zawartości opakowania można zdecydować, która z opcji będzie przeznaczona do konkretnego stosowania. Ceny bywają różne, dlatego należy sprawdzić, jak duże stężenie produktu znajduje się w opakowaniu i w jakim celu go potrzebujemy.

Kolor płynu Lugola z jodkiem potasu

Płyn Lugola jest w czerwono-brązowym. Oczywiście jodek potasu sam w sobie ma kolor białych kryształków, jest on dostępny na rynku w przeróżnych wariantach stężenia, dlatego postać płynna czystego jodku potasu często ma kolor bezbarwny.

Skład płynu Lugola

Płyn Lugola składa się z jodu, ale także z roztworu jodku potasu. Stosunek pierwszego do drugiego wynosi 1 do 2. Jod w jodku potasu rozpuszcza się pod warunkiem, że na początku jodek potasu zostanie rozcieńczony niewielką ilością wody. Dopiero później dodaje się jod. W momencie jego całkowitego rozpuszczenia należy uzupełnić mieszankę wodą w odpowiednich proporcjach, stosując miarę — stu części. 

Płyn Lugola – skutki uboczne przyjmowania jodku potasu

Płyn Lugola cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jednocześnie należy pamiętać o tym, że lekarze przestrzegają przed profilaktycznym przyjmowaniem go. Wiele osób zainteresował jodek potasu jako produkt profilaktyczny, podczas gdy zaleca się go jedynie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Warto zaufać specjalistom, ponieważ to właśnie oni będą w stanie oszacować kiedy, w jakiej sytuacji i w jakiej dawce będzie można w sposób bezpieczny go stosować. Przede wszystkim Krople Lugola przyjmowane w nieodpowiednich dawkach wpływają negatywnie na funkcjonowanie tarczycy. Bardzo duże znaczenie ma również to, że istnieją przeciwwskazania do stosowania płynu. Wśród tych najważniejszych jest oczywiście ciąża, ale i karmienie piersią. Wodny płyn Lugola nie sprawdzi się także przy schorzeniach płuc takich jak gruźlica. Poważnym przeciwwskazaniem jest oczywiście nadwrażliwość na jodek potasu.

FAQ:

Płyn Lugola a czerniak

O ile płyn lugola na gardło sprawdza się idealnie, to jednak w przypadku nowotworów nie jest on zalecany. 

Płyn Lugola a jodyna

Krople z jodkiem potasu bez recepty można zakupić zarówno w aptece, jak i na Allegro. Jednak jodyna jest roztworem alkoholowym w przeciwieństwie do Płynu Lugola, który może być stosowany, jeśli w organizmie pojawiają się niedobory jodu.

Płyn Lugola a skrobia

Odczynnik Lugola doskonale sprawdza się w przypadku różnych doświadczeń chemicznych. W przypadku zawartości skrobi, po dodaniu do niej płynu Lugola całość zabarwi się na fioletowo.

Płyn Lugola a zatoki

Płukanie gardła płynem Lugola może doskonale pomagać przy infekcjach gardła. Natomiast można dodać kilka kropel, jeśli ktoś płucze zatoki przy stanie zapalnym. Zwykle używa się do tego wody utlenionej, jednak płyn Lugola również się tutaj może sprawdzić. Płukanie gardła wodą utlenioną i płynem Lugola może więc wzmocnić działanie takiej terapii.

Dodaj opinie

Wpisz opinie
Wpisz imię

Aktualizacja rankingu: marzec 2024

Gdzie kupić płyn lugola w 2024?

Gdzie można kupić płyn lugola? Jodek potasu jako płyn lugola dostępny jest zarówno w aptekach stacjonarnych jak i aptekach online.

Jak dawkować płyn Lugola?

W przypadku leczenia hipermetabolicznego podaje się nawet do 30 kropli nasyconego jodku potasu. Dotyczy to szczególnie osób, które znajdują się w stanie śpiączki farmakologicznej.

Czy płyn Lugola można pić?

Nie zaleca się picia płynu Lugola, a ten, który nadaje się do spożycia, jest przepisywany tylko na receptę. Koniecznie należy zwrócić na to uwagę przy składaniu zamówienia.